Cookieregler

Nominerede

2017

Årets Kvindelige Hovedrolle
  • Sicilia Gadborg Høegh, Happy Nation, Teater Katapult
  • Marina Bouras, Ren, Husets Teater
  • Ena Spottag, Drengen der ville være vægtløs, Aalborg Teater
Årets Mandlige Hovedrolle
  • Henning Jensen, Med sne og Lang dags rejse mod nat, Det Kongelige Teater
  • Jesper Hyldegaard, Lampedusa, AKUT360, Kulturkontoret, Forsøgsstationen og Husets Teater
  • Andreas Jebro, Erasmus Montanus, Aarhus Teater og Sort/Hvid
Årets Kvindelige Ensemblerolle
  • Özlem Saglanmak, Sort Vand, Betty Nansen Teatret
  • Maria Rich, Living Dead, Aarhus Teater og Sort/Hvid
  • Hanne Windfeld, Drengen der ville være vægtløs, Aalborg Teater 
Årets Mandlige Ensemblerolle
  • Mads M. Nielsen, Klokkeren fra Notre Dame – The Musical, Fredericia Teater
  • Frederik Meldal Nørgaard, Under Gud, over loven, Von Baden
  • Peter Plaugborg, Lang dags rejse mod nat, Det Kongelige Teater
Årets Danser
  • Bo Madvig, Rammer, GLiMT, Vendsyssel Teater og Limfjordsteatret
  • Alba Nadal, Beginning and Ending, Det Kongelige Teater og A Naked Feeling, Dansk Danseteater
  • Silas Holst, Saturday Night Fever, The One and Only Company
Årets Sanger
  • Henriette Bonde-Hansen, I Puritani, Den Jyske Opera 
  • Lars Mølsted, Klokkeren fra Notre Dame – The Musical, Fredericia Teater
  • Rasmus Fruergaard, Der var engang en sang, der hed Arne og Højskolesangbogen, Det Kongelige Teater
Årets Instruktør
  • Tue Biering, Dogville, Odense Teater
  • Katrine Wiedemann, Et vintereventyr, Republique
  • Morten Kirkskov, Lang dags rejse mod nat, Det Kongelige Teater
Årets Scenedesign
  • Christian Albrechtsen, Drengen der ville være vægtløs, Aalborg Teater, Lang dags rejse mod nat, Det Kongelige Teater og Sort Vand, Betty Nansen Teatret
  • Gehrt & Grarup, Erasmus Montanus, Aarhus Teater og Sort/Hvid
  • Adam Ryde Ankarfeldt og Magnus Pind Bjerre (videodesign), Jesper Kongshaug (lysdesign), Anne Mette Fisker Langkjer (scenograf), Wali Mohammed Barrech (kostumedesigner), Kristian Hverring (lyddesign og tonemester), NeoArctic, Hotel Pro Forma
Årets Dramatiker
  • Jakob Weis, Hamlet in Absentia, NordicOpera
  • Lærke Sanderhoff, Lev menneske, Odense Teater og TEATRET
  • Thomas Markmann, Drengen der ville være vægtløs, Aalborg Teater
Årets Børne-/ Ungdomsforestilling
  • Tre ben, Aaben Dans
  • Gerdas rejse, Teater Refleksion
  • Soldaten, Teatret Fair Play
Årets Musical / Musikteater
  • Klokkeren fra Notre Dame – The Musical, Fredericia Teater
  • Er der nogen?, Ensemble Ensemble
  • Højskolesangbogen, Det Kongelige Teater
Årets Opera
  • Hamlet in Absentia, NordicOpera
  • Askepot, Den Jyske Opera
  • Dead Man Walking, Det Kongelige Teater
Årets Danseforestilling
  • Rystet spejl, Det Kongelige Teater  
  • Giant Steps, Det Kongelige Teater
  • WoMAN & WOMAN, HIMHERANDIT Productions
Årets Teaterforestilling
  • Et vintereventyr, Republique 
  • Erasmus Montanus, Aarhus Teater og Sort/Hvid
  • Lang dags rejse mod nat, Det Kongelige Teater
Årets Performance
  • KLINT, Lene Vestergård og Birgit Løkke
  • NeoArctic, Hotel Pro Forma
  • Interpassivities, Corpus og Eventministeriet, Det Kongelige Teater
Årets Særpris
  • Udsigter fra min bedstemors køkken, WunderVerk
  • Bertolt Brechts Svendborgdigte, BaggårdTeatret
  • Living Dead, Sort/Hvid og Aarhus Teater