Cookieregler

Nominerede

2016

Årets Forestilling
  • Vintersolhverv, Det Kongelige Teater
  • Lad den rette komme ind, Odense Teater
  • Topmøde for de mest deprimerede, Republique
Årets Instruktør
  • Peter Langdal, Sommeren uden mænd, Republique
  • Rolf Heim, Hvem har æren, Odense Teater og Arne går under, Bådteatret
  • Staffan Valdemar Holm, Topmøde for de mest deprimerede, Republique
Årets Kvindelige Hovedrolle
  • Benedikte Hansen, Tørst, Abelone Koppel
  • Paprika Steen, Toves værelse, Folketeatret
  • Ida Praetorius, Romeo og Julie, Det Kongelige Teater
Årets Mandlige Hovedrolle
  • Jens Albinus, Richard III, Aalborg Teater
  • Olaf Johannessen, Puntila, Det Kongelige Teater
  • Tomas Ambt Kofod, Jekyll & Hyde, Det Ny Teater
Årets Kvindelige Birolle
  • Mette Døssing, Frk. Julie, Aarhus Teater
  • Kirsten Olesen, Vintersolhverv, Det Kongelige Teater
  • Amanda Collin, H.C. Andersens samlede eventyr, Mungo Park
Årets Mandlige Birolle
  • Benjamin Kitter, Hvem har æren? Odense Teater
  • Flemming Enevold, Vintersolhverv, Det Kongelige Teater
  • Tom Jensen, Melodien der blev væk, Nørrebro Teater
Årets Dramatiker
  • Peter Asmussen, Soli Deo Gloria, Betty Nansen Teatret
  • Abelone Koppel, Tørst, Abelone Koppel
  • Nielsen, Markedet (er ikke noget sted), Det Kongelige Teater og The Nielsen Movement
Årets Opera
  • Leaves, Copenhagen Opera Festival og Sort/Hvid
  • Jægerbruden, Det Kongelige Teater og Royal Opera House Covent Garden
  • Powder her face, Det Kongelige Teater
Årets Musical / Teaterkoncert / Show
  • Når krybben er tom, Café Liva
  • The Sound of Music, Det Ny Teater
  • Jeg hører stemmer, Sort/Hvid og Det Kongelige Teater
Årets Danseforestilling / Performance
  • 7EVEN, Black Box Dance Company
  • Stravinskijs Ildfuglen, Dansk Danseteater i samarbejde med Copenhagen Phil og Teater Republique
  • Lige om lidt bliver alting meget sjovere, Teater Momentum
Årets Scenedesign
  • Julian Toldam Juhlin, Soli Deo Gloria, Betty Nansen Teatret og Citroner i vand, Det Lille Teater
  • Ditlev Brinth og Peter Schultz, Lad den rette komme ind, Odense Teater
  • Rolf Søborg Hansen, Arne går under, Bådteatret
Årets Særpris
  • Hår på den, Teater Grob og Frit Fald
  • Rose, Team Teatret
  • Støv, Sew Flunk Fury Wit
Årets Børne- / Ungdomsforestilling
  • Jeg kan huske alting, Teater My
  • Citroner i vand, Det Lille Teater
  • Min far og Vrede Mand, ZeBU og Musikteatret SAUM